زمان و مهلت شروع عملیات ساختمانی 09123173270

توسط0
1177
زمان و مهلت شروع عملیات ساختمانی 09123173270

 زمان و مهلت شروع عملیات ساختمانی در پروانه‌های ساختمانی

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به مصوبه اخیر شورای شهر تهران در خصوص بسته دوم محرک اقتصادی در شرایط کرونا گفت: مهلت شروع عملیات ساختمانی در پروانه های ساختمانی حذف شد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درباره مهلت شروع عملیات ساختمانی در پروانه های ساختمانی چنین بیان نمود که یکی از مشکلاتی که عموم شهروندان در ملاقات های مردمی در حوزه شهرسازی و معماری مناطق با آن مواجه هستند، اعتراض به محدودیت بیش از حد مهلت آغاز عملیات اجرایی ساختمان است که در پروانه های ساختمانی درج می شود.

این موضوع در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، پیگیری شد. درنتیجه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری، بندی را در این خصوص به لایحه بسته دوم محرک اقتصادی در شرایط کرونا اضافه کردند و به تصویب و تایید هیئت تطبیق فرمانداری رسید.

جهت ارتباط مستقیم با کارشناسان مهندسی با شماره 09123173270 در ارتباط باشید.

به موجب این تصمیم شورای شهر تهران، مهلت یک، دو و یا سه ساله مندرج در پروانه های ساختمانی که تاکنون مرسوم بوده را حذف کرد.

از این پس مهلت اعتبار پروانه های صادره جهت شروع عملیات ساختمانی برابر با مدت زمان لازم برای پایان عملیات ساختمان از زمان صدور پروانه است و مطابق با جدول بند پنجم ماده یکم مصوبه عوارض، مجوز افزایش مهلت شروع و اتمام عملیات ساختمانی، ابلاغی به شماره 160.2531.33579 15 بهمن 97 برای پروانه های من بعد خواهد بود.

مهلت شروع عملیات ساختمانی پروانه های صادر شده که مهلت اعتبار آن ها جهت شروع عملیات ساختمانی از تاریخ 1 اسفند 98 به بعد باشد به شرح ذکر شده، خواهد بود.

 

فرم شروع عملیات ساختمانی

فرم شروع عملیات ساختمانی توسط شهرداری تهیه میشود و به مالک یا مالکین و سازندگان تحویل داده می شود.

این فرم دارای محل امضا مجری، ناظر و مالک است، ارائه این فرم یکی از مهمترین مراحل در نظارت ساختمان است که در صورت سهل‌انگاری و غفلت و عدم انجام کنترل های لازم، می‌تواند نتایج ناخوشایندی را برای مهندسان ناظر در پی داشته باشد.

امضای فرم شروع عملیات ساختمانی، شروع بکار به معنی اطلاع و اجازه ناظر و مالک نسبت به شروع عملیات ساختمانی است.

بعد از اطمینان از تمامی مراحل که انجام شده است جهت شروع هرگونه عملیات ساختمانی حتی تخریب باید ناظر آن را امضا کند. در اغلب پروژه ها بلافاصله پس از صدور پروانۀ ساختمانی مالک برای اخذ مجوز شروع بکار (مهر و امضای فرم شروع عملیات ساختمانی) به مهندس ناظر مراجعه می کند.

بلافاصله اینجا کلیک نمایید و با کارشناسان و مشاوران ما ارتباط برقرار نمایید.

مشاوره شروع عملیات ساختمانی

موارد ذیل باید قبل از امضای شروع به کار توسط مالکین تکمیل شده باشد و به مهندسان ناظر ارائه شود:

 • اصل نقشه های تأیید شده
 • بیمه نامۀ مسئولیت مدنی کارفرما در برابر کارکنان و اشخاص ثالث
 • قرارداد و فرم تعهد مجری ذیصلاح
 • دریافت کد رهگیری حمل پسماند و نخاله های ساختمانی

نکته:

 • در زمان صدور پروانه ساخت، شهرداری از مالک چهار نسخه از نقشه ها را با مهر و امضای مالک دریافت میکند.
 • پس از صدور پروانه یک نسخه از نقشه ها در بایگانی شهرداری می ماند
 • پس از صدور پروانه سه نسخه با مهر تأیید شهرداری، به مالک برگردانده می شود که از این سه نسخه یک نسخه متعلق به مهندس ناظر است.
 • ناظر قبل از امضای شروع بکار، یک نسخه از سری کامل نقشه های ساختمان با مهر و امضای مهندسان طراح و شهرداری را از مالک دریافت می کند. ( تمامی کنترل های مهندس ناظر بر اساس همین نقشه ها صورت خواهد گرفت.)
 • مالک باید بیمۀ مسئولیت کارفرما در برابر کارکنان و اشخاص ثالث را تهیه نماید.
 • با توجه به اهمیت بیمه نامه مسئولیت مدنی کارفرما، در موارد خاص، که مالک از خرید بیمۀ مسئولیت کارفرما امنتاع میکند نباید فقط به خاطر این موضوع، شروع به کار را معطل نگاه داشت. چون در صورت شکایت مالک در شورای انتظامی و یا محاکم قضائی ناظر محکوم خواهد شد.
 • در این موارد مهندس ناظر پس از طی مراحل مربوطه شروع بکار را امضاء می کند و با ثبت گزارش نقص در رعایت اصول ایمنی، کار را متوقف و مالک را ملزم به تهیۀ بیمه مسئولیت کارفرما می کند.
 • عموماً برگه شروع بکار ابتدا باید به مهر و امضای مهندس مجری برسد، سپس مهندس ناظر آن را مهر و امضاء نماید.

 

مدراکی که در مورد مجری باید مطالبه شود عبارتند از:

 • قرارداد مجری و مالک که در سازمان نظام مهندسی ثبت شده باشد با مهر تأیید نظام مهندسی.
 • برگۀ تعهد مجری که در دفتر اسناد رسمی توسط مالک و مجری گواهی امضاء شده باشد.
 • کپی پروانه اشتغال مهر و امضاء شده مجری

شروع عملیات ساختمانی

نکته:

 • با توجه به نامه ریاست محترم نظام مهندسی استان تهران، مهندسان ناظر باید امضای شروع بکار را منوط به معرفی مجری کنند.

اما پیش از ابلاغ نامه امضای شروه بکار، در موارد امتناع مالک باید همانند مورد قبل عمل شود.

یعنی شروع بکار پس از طی مراتبی امضاء می شود و بعد در گزارشی با عنوان عدم رعایت موارد ایمنی از ادامۀ کار جلوگیری میشود.

 • در مواردی ممکن است بیمه نامۀ مسئولیت کارفرما به نام مجری صادر شود. این موضوع نه تنها ایرادی ندارد بلکه اصولی تر این خواهد بود که بیمه نامۀ مسئولیت مدنی کارفرما به نام مالک صادر شود چرا که مهندس مجری پس از امضای قرارداد کلیه مسئولیت های پروژه را برعهده خواهد داشت.
 • دریافت کدرهگیری قرارداد حمل نخاله و پسماند ساختمانی، موردی است که توسط شهرداری تهران برای ثبت شروع عملیات ساختمانی الزامی اعلام شده است.

این مورد نیز بهتر است توسط مهندس ناظر به مالک گفته شود تا در هنگام مراجعه برای امضای مجوز شروع عملیات، عملیات ساختمانی به تعویق نیفتد.

موارد بالا در تماس مالک برای اخذ مجوز شروع بکار از وی خواسته می شود.

پس از تهیۀ موارد فوق و تماس مجدد مالک قراری با وی در محل ملک مورد نظارت گذاشته خواهد شد تا پس از بازدید و بررسی های مربوطه شروع بکار امضاء شود.

 

54321
(1 vote. Average 5 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما