قرارداد کارگزاری فروش ملک 1401

توسط0
1137
قرارداد کارگزاری فروش ملک 1401

قرارداد کارگزاری فروش ملک

قرارداد کارگزاری املاک یکی از انواع قرارداد کارگزاری یا به اصطلاح بروکری است. این قرارداد در معاملات ملکی استفاده می شود. خرید و فروش ملک و معاملات در این منطقه از حساسیت بالایی برخوردار است. نوسانات قابل توجه سرمایه نقدی و قیمت املاک و مستغلات موارد مهمی هستند که معاملات را سودآور می کنند یا باعث زیان می شوند.

نوسانات قیمت ملک شرایطی را ایجاد کرده است که بسیاری از سرمایه گذاران مشتاق هستند سرمایه خود را در این مسیر هزینه کنند. اغلب این سرمایه گذاری ها با هدف کسب سود بیشتر و در برخی موارد برای استفاده شخصی خریدارانی است که قصد خرید یا فروش ملک مورد نظر خود را با شرایط بهتری دارند. اگر شما هم می خواهید در این زمینه فعالیت کنید و چنین اهدافی دارید، باید از قیمت ملک در مناطق مختلف، میزان افزایش یا کاهش قیمت ملک، وضعیت ملک در آینده آگاه باشید. و مسائل مهم دیگر از این دست.

اکنون که شرایط قیمت ملک بسیار متفاوت است، همه به دنبال سود بیشتر هستند. مردم می خواهند املاک با ارزش و ارزان تری بخرند. فروشندگان نیز می خواهند ملک خود را بهتر بفروشند. آنها می خواهند دریافت پول را به راحتی تجربه کنند.

در اینجا، قرارداد کارگزاری برای فروش ملک یا خرید ملک اهمیت پیدا می کند. همه افراد تجربه خرید و فروش ملک را ندارند. در چنین مواقعی به شخصی مراجعه می کنند تا آنها را راهنمایی کند. شخصی که این کار را انجام می دهد و مسئولیت بازاریابی و معامله شما را بر عهده می گیرد، مشاور املاک نامیده می شود. تا اینجا ممکن است کمی گیج شوید. به همین دلیل باید تفاوت کارگزاری املاک و مشاور املاک را بررسی کنیم.

بدون شک دانش و اطلاعات تخصصی در زمینه ملک نیاز به تجربه و تجربه کاری در این زمینه دارد. اگر فردی هستید که تجربه زیادی در خرید و فروش و معاملات ملکی ندارید، باید از افراد با تجربه در این زمینه بخواهید که به شما مشاوره و راهنمایی کنند. علاوه بر این، ما به طور کلی می توانیم از شخصی بخواهیم که ملک مورد نظر شما را بفروشد یا ملکی را با شرایطی که شما می خواهید برای خرید معرفی کند.

به فردی که با انجام چنین کارهایی موافقت می کند و مسئولیت انجام سفارش شما را می پذیرد، کارگزار املاک می گویند و قراردادی که با کارگزار تنظیم می شود، قرارداد کارگزاری املاک است.

قرارداد کارگزاری فروش ملک

 

کارگزاری املاک چیست؟

کارگزاری املاک چیست؟ در پاسخ به این سوال باید کارگزار را تعریف کرد. کارگزار در قراردادهای کارگزاری به شخص حقیقی یا حقوقی از قبیل انواع شرکت های کارگزاری اطلاق می شود که نقش واسطه یا کارگزار را در امور تجاری، بازرگانی، اقتصادی، بازرگانی یا هر زمینه دیگری ایفا می کند. کارگزار به نوعی بین فروشنده و خریدار یا بالعکس ارتباط برقرار می کند. این ارتباط به منظور یک معامله دو طرفه است.

یک کارگزار در هر زمینه ای که کار می کند باید دانش، اطلاعات و تجربه زیادی داشته باشد، در واقع این اطلاعات و تجربیات است که باعث می شود فرد به عنوان کارگزاری در یک حرفه فعالیت کند. کارگزار با مشاوره ها و اقداماتی که انجام می دهد نقش تعیین کننده ای در معاملات و حتی رونق و توسعه مشاغل مختلف دارد. به عنوان مثال کارگزاری املاک به شخص یا شرکتی گفته می شود که اطلاعات جامع و کاملی در زمینه فروش ملک داشته باشد.

کارگزار از دوره های رکود یا رونق در بازار آگاه است و می داند بهترین زمان برای فروش یا خرید ملک چه زمانی است و بدون شک این اطلاعات را طبق درخواست مشتری ارائه می دهد.

زمانی که مشتری بخواهد ملک را با قیمت مناسب بفروشد، کارگزار می تواند مشتریانی برای خرید ملک با قیمت مناسب پیدا کند. از طرفی اگر کارفرما بخواهد ملکی با شرایط مساعدتر خریداری کند، کارگزار شرایطی را در نظر می گیرد که کمترین قیمت را برای خرید ملک بپردازد. نکته مهم این است که کارگزار از تجربیات و اطلاعات خود در راستای اهداف کارفرما استفاده کند تا بهترین نتیجه را بگیرد.

قرارداد کارگزاری فروش ملک

 

تفاوت قرارداد کارگزاری فروش ملک با قرارداد کارگزاری خرید ملک چیست؟

مشاوران املاک، به ویژه مشاوران املاک، در مورد تمام جنبه های تجارت خود آگاه هستند. خدمات ارائه شده توسط کارگزاران به آنچه شما از آنها می خواهید بستگی دارد. آنچه شما می خواهید و نوع معامله ای که قصد انجام آن را دارید، بر خدماتی که کارگزار به شما ارائه می دهد تأثیر می گذارد. ممکن است فردی فقط در زمینه فروش ملک نیاز به کمک داشته باشد و استفاده از قرارداد کارگزاری املاک را ضروری بداند. یا برعکس، ممکن است کارفرما بخواهد با استفاده از قرارداد کارگزاری خرید ملک، مسئولیت یافتن مشتری برای ملک خود را به کارگزار واگذار کند.

کارگزار املاک اطلاعات کامل و جدیدی از شرایط فروش، شرایط خرید، نحوه صحیح انجام معامله ملک، زمان مناسب خرید و فروش، موقعیت جغرافیایی املاک و نوسانات بازار املاک را در اختیار مشتری قرار می دهد. شرایط پرداخت اقساط و پرداخت نقدی و دادن بسیاری اطلاعات دیگر.

قرارداد کارگزاری فروش ملک

تفاوت آژانس املاک با مشاوران آژانس املاک چیست؟

با توضیحاتی که در زمینه کارگزاری املاک یا کارگزاری املاک داده شد، ممکن است تصور کنید که این قرارداد تقریباً شبیه کاری است که یک مشاور املاک منصف ممکن است انجام دهد. برای توضیح این موضوع باید بگوییم که شرایط کاری بنگاه های معاملات ملکی با مشاوران آژانس املاک بسیار متفاوت است. کارگزار با مشتریان، فروشندگان و خریداران زیادی در ارتباط است و می تواند بسیاری از این افراد را در معاملات مختلف با توجه به شرایط و خواسته هایشان به یکدیگر معرفی کند. یک کارگزار می تواند در بسیاری از قراردادها به عنوان واسطه عمل کند و معاملات بهتری انجام دهد.

یک مشاور املاک باید در زمینه کاری خود که شامل شناخت املاک، مشتریان، بازاریابی و بسیاری موارد دیگر می شود، به خوبی آشنا باشد. به نوعی او در یک معامله نقش کارگزار و بازاریاب را به طور همزمان ایفا می کند. یک کارگزار باید به عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده عمل کند، اما منافع کارفرمای خود را در نظر بگیرد. کارگزار نقش کلیدی در معامله ایفا می کند. کارگزار می تواند به خریدار یا فروشنده (کارفرمایش) بگوید که زمان مناسبی را برای خرید و فروش انتخاب نکرده است. او مشاوری است که باید به سود و زیان کارفرما رسیدگی کند.

درست است که بین مشاور و مشاور املاک شباهت هایی وجود دارد، اما قرارداد کارگزاری املاک با مشاوره املاک متفاوت است. کارگزار ارتباطات زیادی دارد. او می تواند افراد را در معاملات مختلف با توجه به نیازشان به یکدیگر معرفی کند. به طور خلاصه، کارگزار بر خلاف مشاور، منابع یک طرف معامله را بیشتر در نظر می گیرد. به هر حال یکی از طرفین کارفرمای اوست و حقوقش را می دهد. از طرفی مشاور سعی می کند منافع دو طرف را در نظر بگیرد و از هر دو پورسانت دریافت می کند.

چنین مسئولیت هایی که برای نقش کارگزار ذکر کردیم ممکن است کمی شبیه به معاملات ملکی یا بنگاه های معاملات ملکی باشد، اما نکته مهم این است که تفاوت عملی تری بین مشاور املاک و مشاور املاک وجود دارد. این تفاوت زمانی مشهود است که کارگزار به طور خاص با قراردادی در اختیار شما یا شرکت شما قرار گیرد. با همکاری با یک کارگزار به راحتی می توانید تفاوت کاری که او انجام می دهد و نحوه کار مشاوران املاک را مشاهده کنید. با تنظیم قرارداد کارگزاری املاک، کارگزار منحصراً مدافع حقوق شماست.

یکی از مهمترین ویژگی های قرارداد کارگزاری این است که کارگزار فقط برای انجام کار حق الزحمه دریافت می کند. بنابراین موظف است معامله ملکی را با توجه به شرایط مورد نظر شما انجام دهد. فروش ملک به قیمت بالاتر یا کمتر تفاوتی در میزان حق کارگزاری ندارد. این شرایط باعث می شود که کارگزار قصد معامله با قیمت بالا یا پایین را نداشته باشد. این شرایط در معاملاتی که مشاوران املاک انجام می دهند کاملا برعکس است.

مشاوران بنگاه املاک به صورت پورسانت فعالیت می کنند و مبلغ دریافتی آنها به صورت درصدی تعیین می شود. به همین دلیل به احتمال زیاد سعی در افزایش درصد دریافتی دارند.

از طرفی مشاوران آژانس املاک هر دو طرف معامله را در نظر می گیرند. آنها ممکن است بخواهند شرایط برای هر دو طرف برابر باشد یا شرایط بهتری را برای یکی از طرفین به نفع خود فراهم کنند. از سوی دیگر، کارگزارانی توسط یکی از طرفین تعیین می شوند تا معامله را انجام دهند و همیشه منفعت کارفرما را در نظر بگیرند. در برخی از قراردادهای کارگزاری ممکن است حق الزحمه کارگزار به صورت درصدی تعیین شود. در این موارد اشکالی ندارد زیرا منافع کارفرما و کارگزار به یکدیگر مرتبط است.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که مشاوران املاک پیشنهاداتی یا توصیه هایی می کنند که برای شما چندان خوب نبوده و در آینده متوجه می شوید که می توانستید انتخاب بهتری داشته باشید. کارگزاران به دلیل علایق مشترکی که با شما دارند سعی می کنند بهترین پیشنهادها را ارائه دهند.

54321
(2 votes. Average 3 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما