پروانه ساخت | مراحل گرفتن پروانه ساخت | هزینه اخذ و صدور | 0 تا 100

توسط0
33
پروانه ساخت | مراحل گرفتن پروانه ساخت | هزینه اخذ و صدور | 0 تا 100

پروانه ساخت

برای مشاوره یا انجام امور جواز ساخت و پروانه ساخت شهرداری ، کمیسیون های ماده 100 ماده 99 و ماده 77 ، عوارض شهری ، قرارداد با وکیل پایه یک برای امور شهرداری و… با کارشناسان و مهندسان مجرب شرکت توسعه عمران آساک تامین می توانید اینجا کلیک کنید و بلافاصله با ما ارتباط بگیرید .

ساخت املاک تجاری و مسکونی مستلزم رعایت ضوابط مهم به منظور حفظ حقوق شهروندان ساکن در شهر است. به همین دلیل قوانین مهمی نیز به تصویب رسیده است که از جمله آنها می توان به لزوم اخذ پروانه ساخت اشاره کرد. اما سوال اینجاست که پروانه ساخت و ساز دقیقا چیست و چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که پروانه ساختمانی مجوزی است که افرادی که قصد ساخت ملک تجاری یا مسکونی را دارند باید از شهرداری اخذ کنند. بنابراین پروانه ساخت ملک در واقع مجوزی برای اجرای قانونی ساخت و ساز است و به همین دلیل افرادی که قصد ساخت و ساز دارند اما بدون اخذ مجوز اقدام به ساخت و ساز می کنند، نه تنها نمی توانند پایان کار ساختمانی را دریافت کنند. ، مشمول جریمه نیز خواهند شد.

جهت ارتباط مستقیم با کارشناسان مجرب مهندسی با شماره 09123173270 در ارتباط باشید.

پروانه ساختمان چیست؟

جواز ساخت همانطور که از نامش پیداست در مواردی اخذ می شود که ساختمانی احداث می شود. به همین دلیل در مواردی مانند نوسازی نیازی به اخذ پروانه ساخت نیست. در پروانه ساخت مواردی از قبیل مشخصات مالک و خود ملک، مساحت زمین و تراکم بنا مشخص شده است به طوری که ساخت و ساز باید طبق مفاد پروانه انجام شود. در غیر این صورت حسب مورد با ضمانت جریمه یا تخریب مواجه خواهد شد. چون فرد، مرتکب تخلف عدم رعایت ضوابط پروانه ساخت شده است.

 

آیا پروانه ساختمان سند رسمی است؟

به آن برگه ای سند رسمی گفته می شود که در دادگاه و هنگام اقامه دعوی قابل استفاده باشد. برای سند رسمی، تعاریف و معیارهای مختلفی را بیان می کنند، اما همه آنها در اصول اولیه مشترک هستند.

به این دلیل با موضوع سند رسمی سروکار داریم که قصد داریم ارتباط آن با پروانه ساختمانی را بررسی کنیم و بدانیم آیا این پروانه که از آن به عنوان پروانه ساختمانی یاد می شود سند رسمی و قابل ارائه است یا خیر. و در مراجع قضایی قابلیت استناد دارد یا خیر.

به طور کلی به سندی رسمی گفته می شود که در مراکز دولتی یا عمومی مانند دفاتر اسناد رسمی، توسط کارگزار دولتی یا کارگزار شخصی با مجوز قانونی تنظیم می شود. حال باید دید که پروانه ساختمانی سند رسمی محسوب می شود و آیا شرایط رسمی بودن بر آن جاری است یا خیر. در قسمت های بعدی این موضوع را به طور واضح و شفاف بررسی خواهیم کرد.

مدت زمان صدور و اعتبار پروانه ساختمان

مدت اعتبار پروانه ساختمان دو سال از تاریخ صدور آن است. مدت‌زمان لازم برای ساخت تمام پروژه‌های ساختمانی بر اساس متراژ آن‌ها تعیین می شود. اگر مالک در این مدت ساخت و ساز را به اتمام نرساند ابتدا به او اخطار داده ‌شده و سپس مشمول عوارض تعویق خواهد شد. مهلت هر مرحله از عملیات ساختمانی برحسب متراژ و تعداد طبقات در قالب یک جدول تعیین می‌گردد. به‌عنوان یک معیار کلی ساخت یک ساختمان حدود چهار سال در نظر گرفته می‌شود. چون شهرداری فرصت کافی برای تمدید پروانه ساختمان در نظر می گیرد لذا بعد از پایان دوره، امکان تمدید وجود ندارد. بعد از گذشت مدت‌ زمان مجاز برای ساخت ساختمان مالک ملزم به دریافت مجوز ساخت جدید و پرداخت بیست درصد از محاسبات پروانه به نرخ روز خواهد شد. در این صورت شهرداری پروانه قبلی را برای یک دوره سه‌ساله تمدید می‌کند.

بلافاصله اینجا کلیک نمایید و با کارشناسان و مشاوران ما ارتباط برقرار نمایید.

مشاوره پروانه ساخت مجوز ساخت صدور پروانه ساخت

چرا باید پروانه ساختمانی سند رسمی تلقی شود؟

پس از بررسی ها و تعاریف موجود به این سوال اصلی می رسیم که آیا می توان پروانه ساختمان را به عنوان سند رسمی تشخیص داد یا خیر؟ در مورد آن صحبت می کنیم و مفاد قانون را بررسی می کنیم.

طبق تعریف سند رسمی، پروانه ساختمانی نیز می تواند در همین گروه اسناد قرار گیرد و به عنوان سند رسمی تلقی شود. دلایل متعددی برای این ادعا وجود دارد. قانون و مراکز مربوطه که بر ساخت و ساز نظارت دارند، قابلیت هایی را به دارنده آن اعطا کرده اند.

با این قابلیت ها می تواند در اکثر سازمان ها حقوقی را مطالبه کند و از امتیازاتی که برای پروانه ساختمان در نظر گرفته شده است استفاده کند. البته باید به یاد داشته باشیم که پروانه ساختمان تا زمانی که معتبر باشد به عنوان سند رسمی شناخته می شود.

پس از اتمام ساخت و ساز و اتمام کار، جای خود را به سند رسمی ساختمان می دهد. البته نباید فراموش کرد که ماهیت آن حتی پس از اتمام ساخت همچنان حفظ شده و از اعتبار بالایی برخوردار است.

 

فرق مجوز ساخت با پروانه ساخت

در واقع هیچ تفاوتی بین پروانه ساخت و پروانه ساختمانی وجود ندارد و مراحل تهیه و اخذ پروانه ساختمانی که همان پروانه ساختمانی است با صدور قرعه کشی انجام می شود و امور اداری که باید انجام شود. تکمیل شود تا مجوز در نهایت منجر به صدور مجوز شود.

استعلام پروانه ساختمان

در بحث پروانه ساخت موضوع دیگری مطرح می شود و آن اینکه آیا امکان استعلام پروانه ساخت وجود دارد یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ، راه استعلام پروانه ساخت چیست؟ به همین مناسبت در این قسمت قصد داریم نحوه استعلام پروانه ساخت را بررسی کنیم.

استعلام پروانه ساختمانی به ویژه زمانی که طرفین در حال انعقاد قرارداد مشارکت ساختمانی هستند، برای جلوگیری از فریب مردم از وجود پروانه ساخت ملک ضروری به نظر می رسد. بدین منظور افراد می توانند برای اطمینان از وجود پروانه ساختمانی با مراجعه به سامانه ویژه نسبت به استعلام پروانه ساخت اقدام کنند.

آدرس سامانه استعلام پروانه ساختمانی نیز برای هر شهر متفاوت است. به عنوان مثال شهروندان تهرانی می توانند با مراجعه به سایت شهرداری تهران به نشانی www.tehran.ir و تکمیل اطلاعات لازم، درخواست پروانه ساختمانی کنند. برای این منظور پس از مراجعه به سایت، از قسمت خدمات الکترونیکی، روی گزینه «استعلام پروانه و گواهی ساختمان» کلیک کنید.

با این حال ، بعضا سامانه هایی که برای استعلام پروانه ساخت ایجاد شده ، پاسخگویی لازم را نداشته و با ارور مواجه می شوند . به همین دلیل ، افرادی که قصد استعلام پروانه ساخت و ساز را دارند ، می توانند به صورت حضوری ، به شهرداری مراجعه کرده و از این موضوع ، اطلاع کسب کنند .

پروانه ساخت

پروانه ساخت روستایی

بر اساس بررسی ها و آمارهای انجام شده، ساخت و ساز در روستاها یکی از عوامل مهم و موثر در ایجاد اشتغال برای همه مردم است که علاوه بر بحث اشتغال، باعث پرجمعیت شدن روستاها و همچنین چهره روستا می شود. بهتر نگاه کن پیدا می شود و ساختمان های جدید با امکانات بهتر در آن ساخته می شود، باید گفت امروزه ساخت و ساز در روستاها نسبت به سال های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است، اما همین ساخت و ساز ظاهراً کار آسانی است، اما قبل از هر نوع شهرک سازی و ساخت و ساز و حتی نوسازی، توجه به یک سری قوانین و مقررات در حوزه ساخت و ساز روستایی ضروری است،

لذا گروه توسعه عمران آساک در نظر دارد در زمینه ساخت و ساز روستایی و موارد مشابه، صدور پروانه ساخت و ساز روستایی برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید، در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه و یا خرید و فروش ویلا، ساختمان یا ملک می توانید با مشاوران مجرب این مجموعه تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

هزینه پروانه ساخت روستایی

هزینه پروانه ساختمانی و پروانه ساخت و ساز روستایی در سال جاری در هر شهر و استان توسط شهرداری یا بنیاد مسکن دهیاری ها بر اساس قیمت مصوب منطقه ای محاسبه می شود و امکان صدور یک قیمت پروانه حتی برای 2 مورد مختلف وجود ندارد. مناطقی در همان شهر در نظر گرفته شده؛ اما مبلغی که باید به سازمان نظام مهندسی و مهندسان طراح، ناظر و مجری پرداخت شود بر اساس تعرفه سازمان نظام مهندسی یا نظام فنی روستایی محاسبه می شود که تقریباً می توان گفت در کشور تقریباً یکسان است.

عوارض صدور پروانه برای انواع ساختمان ها طبق فرمول زیر محاسبه و توسط روستاییان از متقاضیان پروانه ساخت اخذ می شود.

ارتفاع مجاز (متر مربع) = درصد تراکم مجاز ساختمان × مساحت زمین

میزان عوارض پروانه ساختمانی = قیمت عوارض اعلامی از سوی استانداری برای هر متر مربع x مساحت مجاز (متر مربع)

 

ثبت نام پروانه ساخت روستایی

متقاضیان روستایی برای دریافت خدمات و سایر امور مربوط به ساخت و ساز و ثبت نام اینترنتی می توانند به سامانه راهنما به آدرس svs.bonyadmaskan.ir مراجعه کنند.

جهت عضویت در اینستاگرام توسعه عمران آساک کلیک کنید.

پیج اینستاگرام

مراحل اخذ و تمدید پروانه ساخت روستایی

  • درخواست نامه، کتبی، صدور پروانه، ساخت و ساز روستایی

این گزینه اولین قدم برای شروع کار اداری و درخواست و دریافت پروانه ساخت و ساز روستایی محسوب می شود. همچنین مالک اصلی جهت اخذ مجوز درخواست کتبی خود را به دهیار یا شورای محل ارائه نماید. دادن

  • بازدید دهیار و شورا از املاک مذکور

در مرحله دوم متعاقب درخواست کتبی مالک به دهیاری و شورای محل، ناظران نسبت به صحت موضوع و بازدید از ملک مورد نظر اقدام خواهند کرد. در این مرحله پس از بازدید و گزارش منطقه ای، در صورتی که ملک مورد نظر در طرح و بافت مسکونی واقع شده و مالکیت آن مشهود باشد، با توجه به ابزار مربوطه، متراژ دقیق ملک را تعیین کنید، در صورتی که در این مرحله در مرحله ملک مورد نظر از نظر مالکیت و متراژ مشکلی نداشته و مطابق با مدارک ارائه شده و همچنین با اعمال برنامه های رهبر و عقب نشینی در ملک مورد نظر طبق ضوابط و قوانین قانونی می باشد. رویه ها، به درخواست های متقاضیان پاسخ داده می شود.

  • درخواست و ارائه، صدور پروانه ساخت و ساز روستایی به بنیاد مسکن

در صورت انجام مراحل اداری طبق گزارشات فوق و اخذ تاییدیه های مربوطه از دهیاری، در این زمان نسبت به املاک فوق، دهیاری قابل ارائه به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تا انجام مراحل اولیه می باشد. در مورد آن

  • بازدید مهندس بنیاد ناظر بر پروژه های روستایی

در گام چهارم، چنانچه کلیه مراحل اداری به صورت روتین انجام شود، ناظر بنیاد مسکن موظف است پس از مطالعه درخواست های ارسالی، جهت بازدید از محل مورد نظر و با توجه به کارشناسی انجام شده، اعزام گردد. با احتساب، فاکتورهای پروانه ساختمانی، تاییدیه خود را برای املاک مذکور اعلام و ابلاغ می نماید.

  • تایید ناظر بنیاد مسکن و با مهر و امضای رئیس بنیاد (دریافت پروانه ساخت)

مشاور موظف است در صورت انجام صحیح مراحل، تاییدیه نهایی ناظر را در اسرع وقت به رئیس بنیاد ارجاع دهد و در نهایت علیرغم تایید نهایی که دارای مهر و امضا است، درخواست صدور را بنماید. پروانه ساخت روستایی در سامانه ثبت شده است.

 

مدت اعتبار پروانه ساخت روستایی

مدت اعتبار پروانه های ساختمانی صادر شده توسط مرجع صادرکننده پروانه بر حسب استان و شهرستان متفاوت خواهد بود. اما معمولا مهلت شروع عملیات ساختمانی بین 1 تا 2 سال از تاریخ صدور پروانه می باشد و در شهرستان های استان تهران 42 ماه مهلت برای اتمام عملیات ساختمانی در نظر گرفته می شود.

در صورتی که مالک یا سازنده هر یک از زمان های مندرج در پروانه را رعایت نکند، باید برای تمدید اعتبار پروانه هزینه ای بپردازد. البته باید اضافه کرد که در صورتی که عملیات ساختمانی شروع نشده باشد و مدت اعتبار پروانه منقضی شود، قانون تمدید مدت اعتبار را نیز محدود می کند. به گونه ای که در صورت عدم توجه به این موضوع و تغییر ضوابط شهرسازی و مقررات ملی ساختمان، مالک باید دوباره مراحل اخذ پروانه را طی کند.

 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما